VR Urheilu ry pähkinäkuoressa

VR Urheilu ry:n (VRU) toimintaan voivat osallistua kaikki VR-konsernin palveluksessa olevat työntekijät eli myös Pohjolan liikenne , NRC Group (entinen Track) ja Avecra.  Erillisiä jäsenmaksuja ei ole. Myös eläkkeelle jääneet voivat osallistua toimintaan. Moniin tapahtumiin voivat osallistua myös perheenjäsenet. Myös  kaikki raideliikenteen kanssa toimijat  kuten  Trafi, liikennevirasto ja Finrail voivat osallistua kilpailutapahtumiin, mikäli erikseen ei sitä ole rajattu järjestäjän toimesta.

VRU-kalenteri 2020  jo vahvistetut tapahtumat  :

Mestaruuskisat:

Kaukalopallo  14.2 Hartwall Arena Helsinki ( ilmoitt. 15.1 mennessä)

Keilailu 22-23.3.2020 Järvenpää >> SIIRRETTY , ilmoitetaan myöhemmin

Katukoris         22.8 Jokela

Salibandy      13.11 Ruskeasuo , Helsinki

*** lisäksi ****

Frisbee Golf Sipoossa >> SIIRRETTY , ilmoitetaan myöhemmin

Golf >> SIIRRETTY , ilmoitetaan myöhemmin

Vuoden 2019 VRU KALENTERI

Kaukalopallo  8.3  Hartwall-areena Helsinki ( 8 joukkuetta , uusina Winco ja Rexel alihankkijat )

Keilailu          14-15.4  Järvenpää

Frisbeegolf    14.6 Tampere Uutuutena !!

Katukoris       10.8 Jokela

Golf                30-31.8 Tampere

Salibandy      15.11 Tampere ( joukkue myös Ruotsista )

 

Retket:

Pyhän Kylmät 17-21.1 Pyhä

Ruskaretki      syyskuu

 

VRU tukee myös:

Koripallo MiKe 4-5.5 Helsinki

Suunnistus Jukola 15-16.6 Kangasala

Asemajuoksu tapahtuma  8.9 Riihimäki

VR Urheilulla on pitkät perinteet rautatieläisyyden historiassa. VR:n liikuntatoiminta koostui aluksi ammattiporukoista tai irrallisista rautateiden palveluksessa olevista henkilöistä, jotka harrastivat liikuntaa kilpaillen, kisaillen tai harjoitellen eri lajeja.

Sodan jälkeen vuonna 1946 toiminta organisoitiin VR:n Urheilutoimikunnan alaisuuteen. Toiminta järjestettiin 1990-luvun alussa rekisteröidyn yhdistyksen puitteisiin, koska sillä haluttiin selkiyttää VRU:n roolia.

VRU organisaatio koostuu uudessa mallissa ainoastaan kevyemmällä hallinnolla ja supistetulla lajikirjolla 1.5.2018 alkaen . VRU-sääntöjä  päivitetään myös uuden toimintamallin mukaisiksi.

VRU-hallitus 1.1.2020 – 31.12.2021

  • Jarmo Laiho pj. ( jarmo.t.laiho@gmail.com ) 0400-912 426
  • Timo Kuosmanen talous (timo.kuosmanen@vr.fi ) 040 – 86 21225
  • Tapani Grönroos (tapani.grönroos@vr.fi ) 050-479 1179
  • Esa Roisko (esa.roisko@vr.fi ) 040 -863 0605
  • Risto Lauronen ( risto.lauronen@vr.fi ) 050-359 0907
  • Toni Nokkala (toni.nokkala@vr.fi ) 040-862 0953
  • Keijo Lehtokorpi (keijole@hotmail.com) 040 – 580 7733
  • Arto Wathen ( arto.wathen@pp.inet.fi ) 040- 5473447
  • Veijo Sundqvist (veijo.sundqvist@vr.fi ) 040- 862 0056

VRU-säännöt