VR Urheilu ry pähkinäkuoressa

VR Urheilu ry:n (VRU) toimintaan voivat osallistua kaikki VR-konsernin palveluksessa olevat työntekijät eli myös Pohjolan liikenne , VR-Track ja Avecra.  Erillisiä jäsenmaksuja ei ole. Myös eläkkeelle jääneet voivat osallistua toimintaan. Moniin tapahtumiin voivat osallistua myös perheenjäsenet. Myös  kaikki junakiskoliikenteen kanssa toimijat  kuten  Trafi, liikennevirasto ja Finnrail voivat osallistua kilpailutapahtumiin, mikäli erikseen ei sitä ole rajattu järjestäjän toimesta.

VRU-kalenteri 2019 päivityksessä :

Mestaruuskisat:

Kaukalopallo  8.3  Hartwall-areena Helsinki ( 8 joukkuetta , uusina Winco ja Rexel alihankkijat )

Keilailu          14-15.4  Järvenpää

Frisbeegolf    14.6 Tampere Uutuutena !!

Katukoris       10.8 Jokela

Golf                30-31.8 Tampere

Salibandy      15.11 Tampere ( joukkue myös Ruotsista )

 

Retket:

Pyhän Kylmät 17-21.1 Pyhä

Ruskaretki      syyskuu

 

VRU tukee myös:

Koripallo MiKe 4-5.5 Helsinki

Suunnistus Jukola 15-16.6 Kangasala

Asemajuoksu tapahtuma  8.9 Riihimäki

 

VR Urheilulla on pitkät perinteet rautatieläisyyden historiassa. VR:n liikuntatoiminta koostui aluksi ammattiporukoista tai irrallisista rautateiden palveluksessa olevista henkilöistä, jotka harrastivat liikuntaa kilpaillen, kisaillen tai harjoitellen eri lajeja.

Sodan jälkeen vuonna 1946 toiminta organisoitiin VR:n Urheilutoimikunnan alaisuuteen. Toiminta järjestettiin 1990-luvun alussa rekisteröidyn yhdistyksen puitteisiin, koska sillä haluttiin selkiyttää VRU:n roolia.

VRU organisaatio koostuu uudessa mallissa ainoastaan kevyemmällä hallinnolla ja supistetulla lajikirjolla . Uudet VRU-säännöt päivittyy tammi-helmikuussa 2019.

VRU-hallitus 1.5.2018 – 31.12.2019

 

  • Jarmo Laiho pj. ( jarmo.t.laiho@gmail.com ) 0400-912 426
  • Timo Kuosmanen talous (timo.kuosmanen@vr.fi ) 040 – 86 21225
  • Tapani Grönroos (tapani.grönroos@vr.fi )
  • Esa Roisko (esa.roisko@vr.fi )
  • Risto Lauronen ( risto.lauronen@vr.fi )
  • Toni Nokkala (toni.nokkala@vr.fi )
  • Keijo Lehtokorpi (keijole@hotmail.com)
  • Arto Wathen ( arto.wathen@pp.inet.fi )
  • Veijo Sundqvist (veijo.sundqvist@vr.fi )

VRU-säännöt