Author Archives: Timo Kuosmanen

Keilailun mestaruuskilpailut SIIRRETTY SYKSYYN 2020

Kaukalopallon mestaruuskisojen tulokset 14.2.2020

lohko A                                                                                               lohko B Joensuu 2-2-0-0,7-1 = 4                                            Imatra 2-2-0-0,11-2 = 4 Finrail 0-0-1-1,5-7 = 1                                           Tampere 2-1-0-1, 5-2 = 2 Helsinki 0-0-1-1,4-8 = 1                                       Jyväskylä 2-0-0-2, 1-7 = 0

NIEMI HALLI                                                                                                        10:30 -10:50 Helsinki – Finrail 4-4                                                                    10:55 -11:15 Tampere-Jyväskylä 1-0                                                                 11:20 -11:40 Finrail-Joensuu 1-3                                                                        11:50 -12:10 Imatra – Jyväskylä 6-1                                                                   12:15 -12:25 Joensuu-Helsinki 4-0                                                                      12:40 -13:00 Imatra-Tampere 5-1 

                                                                       VÄLIERÄT                                                                                                                    13:10 -13:30 Imatra-Finrail 1-0                 13:35 -13:55 Joensuu-Tampere 3-1

HARTWALL ARENA                                                                                             13:10 -13:45 sijat 5-6:Jyväskylä -Helsinki 6-3                                                    14:00 -14:25 Pronssi: Finrail-Tampere 1-3                                                      14:40 -15:10 Finaali : Joensuu- Imatra 1-7    

                                               KULTAA : Imatra mvp Kimmo Rantanen                                              HOPEAA Joensuu mvp Mikko Mustonen                                                              PRONSSIA Tampere mvp Antti Niemi                                                                  sija 4 Finrail mvp Teppo Liukkonen                                                                     sija 5 Jyväskylä mvp Tommi Virenius                                                                sija 6 Helsinki mvp Samu Heinonen

PISTEPÖRSSI

1 Kimmo Rantanen Imatra 6+2 8 2 Sasu Söderholm Imatra 4+2 6 3 Teppo Liukkonen Finrail 3+3 6 4 Matti Tikka Imatra 2+4 6 5 Mikko Majaniemi Tpe 3+1 4 Jari-Matti Moilanen Joensuu 3+1 4 Manu Kauvo Imatra 3+1 4 Samu Heinonen Helsinki 3+1 4 6 Jukka Halli Helsinki 2+2 4 7 Mikko Mustonen Joensuu 2+1 3 Tommi Virenius Jyväskylä 2+1 3 Jussi Salminen Jyväskylä 2+1 3 Tuomas Sartonen Helsinki 2+1 3 8 Jukka Virta Tpe 1+2 3 Hannu Salminen Jyväskylä 1+2 3 9 Ari Laukkanen Joensuu 0+3 3 10 Tuomas Backman Finrail 2+0 2 Joonas Ignatius Joensuu 2+0 2 Mikko Koponen Tpe 2+0 2 Tuomas Backman Finrail 2+0 2 Joonas Ignatius Joensuu 2+0 2 Antti Iivonen Imatra 2+0 2 11 Petri Klemetti Joensuu 1+1 2 Teemu Sinkkonen Joensuu 1+1 2 Lari Nivala Tpe 1+1 2 Joni Isotalo Imatra 1+1 2 Sami Viikki Jyväskylä 1+1 2 12 Janne Ahosalo Joensuu 0+2 2 13 Tuomo Mettänen Tpe 1+0 1 Aarni Nissinen Jyväskylä 1+0 1 Samu Suurnäkki Finrail 1+0 1 Joonas Kyllönen Imatra 1+0 1 14 Jani Korhonen Finrail 0+1 1 Santeri Piitulainen Imatra 0+1 1 Janne Pellinen Imatra 0+1 1 Jari Lippojoki Imatra 0+1 1 Seppo Viikki Jyväskylä 0+1 1 Reijo Finne Jyväskylä 0+1 1 Janne Kämäräinen Helsinki 0+1 1 Henri Heino Helsinki 0+1 1 Teemu Reimari Helsinki 0+1 1

FRISBEE mestaruuskisat 12.6.2020

VRU FRISBEEGOLF MESTARUUSKILPAILUT

12.6.2020 – Sibbe Disc Golf

Järjestyksessään toiset VR Urheilun frisbeegolf kilpailut käydään alkukesästä Uudellamaalla Sipoon Söderkullassa. Sibbe Disc Golf mainostaa itseään tällä hetkellä Suomen kehittyvimpänä frisbeebgolf keskuksena. Rata tarjoaa 23 monipuolista väylää ja sietä löytyy avointa puistoa, kapeampaa metsäväylää sekä isoja korkeuseroja. Sibbessä on järjestetty myös suuria kansainvälisiä kilpailuja kuten SM – kilpailut, Eurotourin osakilpailu ja vuosittainen TYYNI-tapahtuma joka on Euroopan suurin frisbeegolf turnaus.

Kisailemaan mahtuu 70 kilpailijaa joten nyt kaikki mukaan!! Ilmoittautumisia otetaan vastaan 12.6.2020 asti tai niin kauan kuin paikkoja on vapaana. Kisapäivän aikataulu ja ohjelma informoidaan sähköpostitse lähempänä tapahtumaa.

Ilmoittautumiset ja lisätiedot: ville.viljakainen@vr.fi

Kaukalopallon VRU:n mestaruuskilpailut 14.2.2020

Salibandyn tulokset 15.11.2019 Tampere

 Taas kerran on ratkottu VRU:n salibandymestaruus. Turnaukseen osallistui 15 joukkuetta ja 133 pelaajaa sekä joitain huoltajia. Voittajaksi tuli muutaman vuoden tauon jälkeen TAMPERE 1. Hopealle sijoittui JYVÄSKYLÄ ja pronssille JOENSUU

Pistepörssin ykkönen oli TAMPERE 1 Tuononen Janne (7+6) toiseksi Tampere VEK Helttunen Jouko (9+2) ja kolmanneksi TAMPERE 1 Kuusela Timo (6+5).

Ohessa otteluiden tulokset:

LOHKO 1: Satakunta – E-Karjala  5 – 6 Sveitsi – Tampere 1 2 – 1 Tampere 2 – Satakunta  4 – 5 E-Karjala – Sveitsi  2 – 3 Sveitsi – Satakunta 4 – 4 E-Karjala – Tampere 2  1 – 9

Sarjatilanne:

SVEITSI 3 5 9 7 +2

SATAKUNTA 3 3 14 14 +0

TAMPERE 2 3 2 14 8 +6

E-KARJALA 3 2 9 17 -8      Jatkoon SVEITSI JA SATAKUNTA

LOHKO 2

 Jyväskylä – Savo  5 – 1 Ruotsi- Tampere 1  3 – 7 Tampere 1 – Jyväskylä 1 – 0 Savo – Ruotsi  0 – 4 Ruotsi – Jyväskylä  1 – 6 Savo – Tampere 1  4 – 8

Sarjatilanne:

TAMPERE 1 3 6 16 7 +9

JYVÄSKYLÄ 3 4 11 3 +8

RUOTSI 3 2 8 13 -5

SAVO 3 0 5 17 -12               Jatkoon TAMPERE 1 JA JYVÄSKYLÄ

LOHKO3  Helsinki – Pieksämäki  7 – 2 Oulu – Tampere VEK  4 – 1 Tampere VEK – Helsinki  8 – 2 Pieksämäki – Oulu  2 – 4 Oulu – Helsinki  3 – 3 Pieksämäki – Tampere VEK  2 – 9

Sarjatilanne:

OULU 3 5 11 6 +5

TAMPERE VEK 3 4 18 8 +10

HELSINKI 3 3 12 13 -1

PIEKSÄMÄKI 3 0 6 20 -14               Jatkoon OULU ja TAMPERE VEK

LOHKO4 Joensuu – E-Karjala NRC  9 – 1 E-Karjala NRC – Kymi  3 – 14 Kymi – Joensuu 5 – 8

Sarjatilanne:

JOENSUU 2 4 17 6 +11

KYMI 2 2 19 11 +8

E-KARJALA NRC 2 4 23 -19               Jatkoon JOENSUU ja KYMI

NELJÄNNESVÄLIERÄ Sveitsi – Jyväskylä 3 – 4  Satakunta – Tampere1   2 – 3 Oulu – Kymi  3 – 8 Tampere VEK – Joensuu  3 – 8

VÄLIERÄ: Jyväskylä – Kymi  6 – 2 Joensuu – Tampere 1  1 – 2

PRONSSIOTTELU:  Joensuu – Kymi  5 – 3

LOPPUOTTELU:  Jyväskylä – Tampere 1 2 – 6

ONNEA VOITTAJILLE KIITOS KAIKILLE TURNAUKSEEN OSALLISTUNEILLE.

Pistepörssi: (Nimi Maali Syöttö Yhteensä )

1 15 Tuononen Janne 7 6 13 2 10 Helttunen Jouko 9 2 11 3 9 Kuusela Timo 6 5 11 4 4 Häkkinen Teemu 4 5 9 5 64 Brandt Jan 7 1 8 6 8 Virenius Tommi 7 1 8 7 32 Moilanen Miika 6 2 8 8 8 Karvanen Daniel 5 3 8 9 3 Tainio Niko 3 5 8 10 11 Lankila Joonas 3 4 7 11 7 Kalliomäki Aleksi 3 4 7 12 9 Kalho Juuso 6 0 6 13 87 Koukkari Janne 5 1 6 14 17 Koskela Jussi 3 3 6 15 9 Elg Pekka 3 3 6 16 9 Hyvärinen Jari 2 4 6 17 16 Kumpu Sami 0 6 6 18 38 Valtonen Manu 4 1 5 19 5 Roth Patrik 4 1 5 20 11 Moilanen Jari-Matti 3 2 5 21 2 Kröger Juha 3 2 5 22 21 Ahtinen Jarmo 2 3 5 23 23 Turkia Joonas 1 4 5 24 4 Virtanen Henri 1 4 5 25 69 Pelkonen Jarmo 1 4 5 26 9 Nater Pascal 0 5 5 27 10 Tielinen Joni 3 1 4 28 13 Börjesson Alexander 3 1 4 29 17 Knuuttila Joonas 3 1 4 30 3 Guetg Men-Duri 3 1 4 31 6 Syrjä Harri 3 1 4 32 7 Pääkkö Jesse 3 1 4 33 10 Hietala Riku 2 2 4 34 10 Karjalainen Joonas 2 2 4 35 4 Lehtinen Sami 2 2 4 36 7 Raatikainen Ilpo 2 2 4 37 9 Laitimo Jyri 2 2 4 38 4 Koponen Mikko 1 3 4 39 10 Kolkka Joonas 3 0 3 40 2 Laukkanen Ari 3 0 3 41 13 Nivala Lari 2 1 3 42 14 Frenlund Alexander 2 1 3 43 2 Streuli Christian 2 1 3 44 28 Sinkkonen Jani 2 1 3 45 3 Ojanen Juha 2 1 3 46 5 Puustinen Jarno 2 1 3 47 8 Timonen Aku-Matti 2 1 3 48 9 Klemetti Petri 2 1 3 49 10 Viiki Sami 1 2 3 50 11 Ojala Risto Matti 1 2 3 51 13 Hetta Pekka 1 2 3 52 13 Vahtera Ville 1 2 3 53 17 Lindholm Mikko 1 2 3 54 17 Salminen Hannu 1 2 3 55 42 Valkiala Pasi 1 2 3 56 14 Kouki Matti 0 3 3 57 23 Yrttiaho Timo 0 3 3 58 92 Lindroos Toni 0 3 3 59 10 Kettula Tomi 2 0 2 60 3 Haapakoski Ville 2 0 2 61 8 Jämsä Juuso 2 0 2 62 09 Hyvärinen Jari 1 1 2 63 1 Joku Etelä-Karjala 1 1 2 64 10 Vatanen Jani 1 1 2 65 11 Helgesson Markus 1 1 2 66 11 Maajärvi Timo 1 1 2 67 15 Franklin Erik 1 1 2 68 26 Eskola Juho 1 1 2 69 3 Similä Joonas 1 1 2 70 4 Eggimann Andreas 1 1 2 71 52 Rita Atte 1 1 2 72 10 Eklund Pär 0 2 2 73 12 Florin Lefa 0 2 2 74 12 Korkala Elias 0 2 2 75 13 Laakso Santeri 0 2 2 76 18 Kautela Kautsi 0 2 2 77 2 Hyvärinen Ville 0 2 2 78 4 Mynttinen Mika 0 2 2 79 04 Häkkinen Teemu 1 0 1 80 07 Pääkkö Jesse 1 0 1 81 10 Sinkkonen Teemu 1 0 1 82 12 Otterståhl Richard 1 0 1 83 13 Karppinen Tommi 1 0 1 84 14 Nevalainen Petri 1 0 1 85 14 Juntunen Iiro 1 0 1 86 15 Leppänen Joni 1 0 1 87 17 Lieberherr Corsin 1 0 1 88 23 Sokka Tino 1 0 1 89 27 Mononen Jani 1 0 1 90 4 Miettinen BB 1 0 1 91 5 Ylönen Markku 1 0 1 92 6 Ahonen Heikki 1 0 1 93 6 Isotalo Joni 1 0 1 94 6 Virtanen Joonas 1 0 1 95 66 Tuomaala Mika 1 0 1 96 7 Mathis Raphael 1 0 1 97 8 Kakkinen Tomi 1 0 1 98 96 Lähdetoja Tero 1 0 1 99 11 Miettinen Marko 0 1 1 100 14 Väisänen Rami 0 1 1 101 17 Westberg Ahlmark Nils 0 1 1 102 19 Infanger Andy 0 1 1 103 2 Jaatinen Ari 0 1 1 104 21 Niemenmaa Juha 0 1 1 105 3 Kivelä Pelle 0 1 1 106 30 Nylund Jan 0 1 1 107 4 Niemi Sauli 0 1 1 108 44 Gunnarsson Björn 0 1 1 109 6 Ochsner Simon 0 1 1 110 69 Vartiainen Juha 0 1 1 111 8 Järvenpää Mikko 0 1 1